Aktywność na rynku pracy
Metody poszukiwania zatrudnienia
Zasady sporządzania pisemnej oferty dla pracodawcy
Przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej
Autodiagnoza własnego potencjału i predyspozycji zawodowych
Budowanie Indywidualnego Planu Działania
Tworzenie bilansu kompetencji
Planowanie własnej przyszłości zawodowej

Aktywność na rynku pracy

We współczesnym świecie wykonywanie jednej i tej samej pracy przez całe życie jest już prawie niemożliwe. Wiąże się to nierozerwalnie ze zmianami gospodarczymi i technologicznymi. Na wiele zawodów przestaje występować zapotrzebowanie, równocześnie pojawiają się nowe. Firmy powstają i upadają.

Celem szkolenia jest uświadomienie, że taka sytuacja wręcz wymusza na nas konieczność  aktywnego istnienia na rynku pracy, dbania o rozwój swojej wiedzy i umiejętności, by w każdej chwili móc je zaoferować potencjalnemu pracodawcy.

Podczas szkolenia wspólnie z uczestnikami analizujemy pojęcia i terminy kojarzące się z rynkiem pracy. Jednocześnie dokonujemy konfrontacji ich wyobrażeń z rzeczywistością, sprawdzając, co adresaci szkolenia wiedzą na temat rynku pracy, skąd czerpią swoją wiedzę i w jaki sposób ją wykorzystują. Wskazujemy   na   istnienie   i   wyjaśniamy   znaczenie   terminów   „otwarty” i „zamknięty” rynek pracy .

W trakcie zajęć omawiamy możliwości i zagrożenia współczesnego rynku pracy, akcentując jednocześnie specyfikę rynku lokalnego i konieczność poznania jego wymogów.

Istotnym elementem zajęć jest zapoznanie uczestników z obecnymi oczekiwaniami pracodawców. W toku szkolenia podkreślamy, że pracodawca szuka osób zainteresowanych wykonywaniem pracy z pasją i pełnym zaangażowaniem. Przedstawiamy także inne czynniki, od których zależą szanse zarówno na uzyskanie, jak i utrzymanie pracy. W efekcie nakłaniamy osoby uczestniczące w zajęciach do porównania swoich atutów zawodowych z możliwościami oferowanymi przez rynek. Staramy się przekonać uczestników, że sprostanie silnej konkurencji na drodze do uzyskania zatrudnienia, wymaga rozwijania swoich unikalnych talentów i predyspozycji.

Osoby biorące udział w warsztatach otrzymują więc pakiet informacji na temat rynku pracy oraz zasad ułatwiających podejmowanie aktywności zawodowej. Korzyści, jakie odnoszą uczestnicy szkolenia, to także rozwijanie ich zaangażowania   i   motywowanie   do   podejmowania   działań   związanych z poszukiwaniem informacji i aktywnością na rynku pracy.

Zaproponowane zajęcia są doskonałym wstępem do cyklu szkoleń z zakresu metod i narzędzi niezbędnych do aktywnego zachowania się na rynku pracy. Znajomość rynku pracy ułatwia bowiem wybranie skutecznych metod poszukiwania zatrudnienia oraz napisanie profesjonalnych dokumentów aplikacyjnych.
strony internetowe Łódź